Obecně…

Dalmatin je velmi aktivní a energický pes, který miluje pohyb. Proto potřebuje pravidelné dlouhé procházky, či velký prostor k vybití energie. Nejšťastnější dalmatin je vyběhaný dalmatin. Pokud mu potřebu energického vybití nedopřejeme, projeví se to na poslušnosti a chování. Více se hodí k sportovně založeným lidem.

Dalmatin miluje děti avšak vzhledem k jeho temperamentu a energii se úplně nehodí k nejmenším dětem, hrozí jim shození na zem či naplácání veselým ocasem.
Dalmatin nepatří mezi venkovní plemena a rozhodně ne do kotce! Je to velmi citlivé a společenské plemeno, které musí být součástí rodiny a pokud není tak velmi psychicky strádá.

Mezi lidmi kouluje spousta mýtů (po filmu 101 dalmatinů) o tom jak je dalmatin „nevycvičitelný a hloupý pes“. Avšak není to pravda a je to způsobeno nedostatečným vybití energie a celkové špatné práci se psem.

Dalmatin dnes patří mezi lovecká plemena, ale pokud zapátráme v historii plemene, dozvíme se např., že doprovázel válečnou jízdu, byl vyžíván jako pohraniční pes či doprovázel kočáry. Tudíž dalmatin byl neustále pracovně vedený pes. Dalmatin patří k nejstarším plemenům na světě, historické prameny uvádějí více jak 1000let. Vše co v historii utvářelo dalmatina, vede až k dnešním psům, je tedy třeba dalmatina zaměstnávat a pracovat s ním. Dalmatin se stal úžasným všestraně využitelným psem. Není šťastnější dalmatin než při společných aktivitách se svým pánem.

S dalmatinem se nejlépe pracuje a cvičí právě po dlouhé procházce a dostatečném vybití, ne každý je schopný toto plemeno zvládnout a dopřát mu jeho potřeby. Dalmatin potřebuje vybít fyzicky či psychicky.
Pokud mu veškeré jeho potřeby pokryjete, získáte úžasného vyrovnaného elegantního psa.