Štěně z naší chovatelské stanice

Štěně z naší chovatelské stanice
Naše štěňata odchází ve věku mezi 8-10 týdnem jejich života. A to především proto, aby jedno z nejdůležitějších období života strávili s matkou, ve známém a harmonickém prostředí a získali tak správné základy socializace. Přibližně od třetího týdne začínáme různě přikrmovat, aby štěňátka byla později připravena v nových domovech i na jinou stravu než, měli u nás. Pro zdraví našich štěňat děláme vše co je možné, jejich rodiče jsou vybíráni v první řadě na základě zdraví, dále zdraví, které je prokazatelné (vyšetření kyčlí, Baer testy a jiné), nejen u nich samotných ale i u několika generací jejich předků na zpět. A samozřejmě na základě výborné povahy.

Výbava štěňat
Štěňata odcházejí očkovaná, odčervená, očipovaná s mezinárodním očkovacím průkazem. Dobrozdáním od veterinárního lékaře o aktuálním zdravotním stavu, smlouvou a (FCI) rodokmenem. Dále s výsledkem Baer testu (vyšetření na hluchotu), prvním obojkem, vodítkem a granulemi do začátku. Každý prcek si také odnese svou oblíbenou hračku, deku s pachem sourozenců a matky, základní informace o rodičích a návod na péči. Samozřejmostí je doživotní chovatelský servis!

Budoucí majitelé
Budoucí majitele našich štěňat si vybíráme, opravdu je nesvěříme každému. Standardem je nejprve nezávazná návštěva a osobní shledání. Velmi nám záleží na prostředí, do kterého pejsek půjde. Žádné z našich štěňat nebude bydlet v kotci ani venku na zahradě, dalmatin je velmi empatický tvor a musí být součástí rodiny. Budoucí majitelé s námi budou v trvalém pravidelném kontaktu. V dnešní době socialních sítí a mobilních aplikací by neměl být problém, občas poslat fotku. Štěňátka od nás mají výstavní předpoklady a i výstavní ambice budoucích majitelů mohou rozhodovat při výběru. Avšak není to podmínka, primárně záleží na úžasném domově.

Spolumajitelství
Bohužel, nelze si ponechat každé perspektivní štěně, které bychom chtěli vystavovat, či použít v budoucím chovu. Naštěstí je zde možnost spolumajitelství, která to umožňuje. V praxi to znamená, že chovatel a budoucí páníček jsou spolumajitelé jednoho pejska. Pejsek bydlí v novém domově se svou novou rodinou. Chovatel většinou zastává vše, co se týče vystavování a chovu pejska. A tak může i Váš pejsek být šampion krásy a to i v případě, že vy sami zájem o vystavování a další chov nemáte a hledáte jen úžasného společníka. Podmínky spolumajitelství mohou být pokaždé jiné a jsou vždy na vzájemné dohodě.

Nestandardní štěně
Chov dalmatinů je velmi složitý a je velká pravděpodobnost, že se narodí i nestandardní štěně. Čím se liší? Nejčastěji jde o tzv. plotnu či monokl (velká tečka na těle nebo oku). Jedná se o nestandardní tečkování. Na takových jedincích se v ČR dál nechová, bohužel. Doufejme, že se brzy dostaneme na úroveň Německa, kde jsou i tito jedinci chovní. Dále se může stát, že se narodí štěně s modrým okem nebo může být štěně pouze jednostranně slyšící. Ani jedna možnost však nijak nepřekáží dalmatinovi v plnohodnotném životě, jako rodinného společníka. Jde pouze o to, že tyto jedince není možné vystavovat a dále používat v chovu. Tyto „exteriérové“ vady nijak nesnižují kvalitu vašeho pejska, stále je to stoprocentní dalmatin! A v chovu dalmatinů je to zcela běžná věc. Je běžnou praxí prodávat tyto jedince o něco levněji nežli standardní.

Náš odchovanec Arlo má monokl: